Kontakt
Przedszkole Miejskie w Tarnogrodzie


Realizacja projektu MAGICZNA MOC BAJEK -gr. VI

ponad 4 lat temu
1. (1)- „Dzień Odpowiedzialności”- dzieci dobrały się „w pary”- według umowy pomagały sobie  wzajemnie w różnych sytuacjach np. podczas porządkowania miejsca pracy po zajęciach plastycznych,  ubieraniu się w szatni.
2. (2) - „Mądrość, jak to rozumiemy”- dzieci oglądały ilustracje przedstawiające różne sytuacje w których  może wydarzyć się coś niebezpiecznego np. gra w piłkę w pobliżu ulicy, rozmowa z nieznajomym, zabawy  zapałkami, oddalenie się od rodziców. Dzieci pamiętają już, jak należy zachowywać się w takich sytuacjach, aby nic złego im się nie stało.
3. (3) -  „Daj się namówić”- dzieci odegrały scenki, kiedy  nieznajomy namawia na poczęstowanie się słodyczami, zawiezienie samochodem do rodziców, na zabawę z małym pieskiem, wpuszczenie do mieszkania po zabranie dokumentów  z polecenia taty. Uczestnicy doskonale wiedzieli, że w każdej sytuacji należy odmówić, szukać pomocy i o zaistniałym zdarzeniu poinformować rodziców. 
4. (5) - „Mapa, gdzie mnie nie ma”- dzieci podczas dyskusji wymieniły miejsca, w których mogą się zgubić, na ulicy, w  dużym sklepie,  w lesie, na dworcu, w parku. Wzdłuż narysowanej drogi dzieci dorysowały te miejsca i opowiadały, jak można uniknąć zgubienia się. Dzieci przypomniały także, co należy zrobić, gdy zdarzy im się zgubić. 
5. (7)- „Bałagan, porządek, przyroda”-  na podstawie bajki Pana Poety „Sowa, co bałagan ma w porządku” dzieci rozmawiały na temat  utrzymywania porządku w swoim pokoju tak, by rodzice nie musieli sprzątać,  ustalono, że   nie trzeba gromadzić  niepotrzebnych rzeczy, zabawek, ponieważ te,  które się znudziły można przekazać innym  dzieciom. Można je także przeznaczyć na surowce wtórne. 
6. Dzieci z zainteresowaniem, choć też ze zdziwieniem obejrzały dobranockę „Jacek i Agatka”, trudno sobie wyobrazić bajki w czarno- białym kolorze, tylko z pacynkami i dziejące się tylko w jednym miejscu. Jednak dostrzegły, jak różniło się rodzeństwo, Agatka była rozsądna i stale ratowała Jacka z różnych kłopotów w które chłopiec ciągle popadał. Dzieci dyskutowały, dlaczego dorośli wiedza więcej, potrafią przewidzieć, że może im się coś stać. Doszły do wniosku, że dorośli są mądrzejsi, dużo wiedzą i mają doświadczenie. 

Zadania dodatkowe:
1. (1)- „Trzeba się zawsze mieć na baczności, słuchać rodziców i nie dać się zwieść pozorom”- dzieci rozumieją, że nigdy nie wolno nikomu nieznajomemu otwierać drzwi, nawet jeśli mówi, że jest znajomym rodziców, policjantem, dostawcą pizzy zamówionej przez  rodziców,  kuzynem wujka czy  kominiarzem. 
2 (4) - „Zasadzenie rośliny doniczkowej”- dzieci z plastikowej butelki ozdobionej kolorowym papierem został posadzony grubosz  jajowaty czyli  „drzewko szczęścia” na prezent z okazji Dnia Matki. Dzieci pielęgnowały roślinki, podlewały, sprawdzały, czy się ukorzeniły  i z wielką radością wręczyły swój prezent mamom. 
3. (5) - „Historia rodzeństwa, które zgubiło się w lesie” - dzieci opowiadały o swoich przygodach, kiedy nie posłuchały się rodziców, wyciągały wnioski. Przypomniały bajkę o „Jasiu i Małgosi”, wymyślały pozytywne zakończenia historii, kiedy, to dzieci posłuchały się mamy i nie dały się skusić ciastkami. Przypomniane zostały numery telefonów alarmowych, z których należy skorzystać w razie potrzeby., a także sposób informowania operatora przyjmującego zgłoszenie.  /E..S./
Dodaj komentarz