Przedszkole Miejskie w Tarnogrodzie


GALERIA

Witamy w dziale galeria

SPOTKANIE Z MALARKĄ - grupa II - MOTYLKI
16 grudnia 2022r. dzieci z grupy prowadzonej przez panią Agnieszkę Szteinmiller i Annę Dudę uczestniczyły w spotkaniu z artystką malarką panią Magdą Grabińską - Serek. Wydarzenie odbyło się w #MiejskiejBibliotecePublicznej. Podczas spotkania dzieci mogły poznać pojęcia związane z malarstwem, dotykać faktur obrazów, wczuwać się w nastrój określony przez barwę. Dzieci obejrzały również prezentację "Kalejdoskopy" i wysłuchały pogadanki dotyczącej inspiracji malarki. Pomimo młodego wieku nasze przedszkolaki doskonale odnalazły się na wystawie i były bardzo zainteresowane spotkaniem z artystką.
Bardzo dziękujemy za możliwość uczestnictwa w wystawie./A.Sz./
Zajęcia z dogoterapii grupa II - MOTYLKI i grupa I -TYGRYSKI
W piątek 25 listopada 2022r. najłodsze dzieci z gr I prowadzonej przez p. Bogumiłę Borową i Edytę Szubę, i gr II prowadzonej przez Agnieszkę Szteinmiller i Annę Dudę, pierwszy  raz uczestniczyły w zajęciach z dogoterapii.
Zajęcia z  tresury przedstawiciela rasy Border collie zachwyciły wszystkie dzieci,które żywo reagowały na popisy psa terapeuty. Śmiechom i zachwytom nie było końca. Zygzak terapeuta skradł serca najmłodszych od pierwszej  chwili. Przedszkolaki  poznały zasady prawidłowego i bezpiecznego postępowania z psami, przećwiczyły również pozycję ochronną w razie ataku. Dowiedziały się jak pielęgnować i dbać o żywe stworzenie.
Zajęcia z psem poprawiają komunikację, wzbogacają słownictwo i mowę. Dzieci przełamują lęki, rozwijają funkcje poznawcze, stymulują zmysły oraz ćwiczą koncentrację.  Dogoterapia uczy samodzielności i odpowiedzialności za siebie i psa.  Wpływa na stan emocjonalny, łagodzi stres i samotność, relaksuje.
Pod tekstem zamieszczamy fotorelację ze spotkania z p.Agnieszką Tomaszewską i jej pupilem Zygzakiem. Mamy nadzieję na cykliczne zajęcia z dogoterapii.
Pomysłem na zorganizowanie zajęć podzieliła się z nami p. Jolanta Bryła. Dziękujemy /A.Sz. /
ODWIEDZINY MIEJSC PAMIĘCI NARODOWEJ-grupa II - MOTYLKI
Listopad to czas zadumy, czas szczególnie ważny dla pielęgnowania wartości narodowych.
Właśnie dlatego dzieci z Przedszkola Miejskiego w Tarnogrodzie odwiedziły pomnik papieża Jana Pawła II oraz Pomnik pamięci mieszkańców Tarnogrodu pomordowanych w obozach koncentracyjnych oraz poległych na polu walki. Przedszkolaki pomodliły się w serduszku i przy pomocy wychowawczyń zapaliły znicze.
Celem pieszej wycieczki było kształtowanie świadomości narodowej i obywatelskiej oraz szacunku dla dobra wspólnego jakim jest dziedzictwo narodowe i państwowe./A.Sz. /
Wernisaż wystawy BRZECHWA ZOBRAZOWANY- Biblioteka Miejska Tarnogród
W piątek 7 października 2022 r. grupa II - Motylki, prowadzona przez p. Agnieszkę Szteinmiller i Annę Dudę wybrała się do biblioteki.
Celem wizyty było przybliżenie dzieciom postaci autora-Jana Brzechwy oraz prezentacja wybóru najciekawszych „obrazków” do utworów jednego z najbardziej kochanych przez dzieci poetów.
????Ekspozycja obejmowała dzieła klasyków, m.in. Jana Marcina Szancera, Franciszki Themerson, Henryka Tomaszewskiego, Danuty Imielskiej-Gebethner i Bohdana Butenki oraz prace artystów młodego pokolenia.
Na tych wierszach,  rysunkach i malunkach wychowało się kilka pokoleń Polaków, a teraz przyszedł czas na dzieci z Przedszkola Miejskiego w Tarnogrodzie.
Wizyta w bibliotece bardzo podobała się maluszkom, które zwiedziły również cały budynek i wysłuchały tekstu "Na straganie".
Dziękujemy za miłe przyjęcie../A.Sz. /
Rozstrzygnięcie Rodzinnego Konkursu KARTKI I OZDOBY BOŻONARODZENIOWE w roku szkolnym 2022/2023
Tradycyjnie w Przedszkolu Miejskim w Tarnogrodzie zorganizowano rodzinny konkurs plastyczny, pt. ,,OZDOBY I KARTKI BOŻONARODZENIOWE”, którego koordynatorami były panie: Agnieszka Szteinmiller i Monika Olejnicka.
Celami głównymi konkursu było:
• kultywowanie tradycji związanych z Bożym Narodzeniem;
• wzmacnianie więzi emocjonalnej w grupie przedszkolnej i w gronie rodzinnym;
• uwrażliwianie na potrzeby innych.
Cele szczegółowe to:
• wspomaganie dzieci w rozwijaniu uzdolnień plastycznych;
• kształtowanie u dzieci odporności emocjonalnej koniecznej do radzenia sobie w nowych i trudnych sytuacjach, w tym także do łagodnego znoszenia stresów i porażek poprzez udział w konkursach;
• budowanie systemu wartości, w tym wychowywanie dzieci tak, żeby lepiej orientowały się w tradycjach związanych z obchodzeniem Świąt Bożego Narodzenia w naszym regionie;
• wprowadzanie dzieci w świat wartości estetycznych i rozwijanie umiejętności wypowiadania się poprzez sztuki plastyczne.
Przedmiotem konkursu było stworzenie ozdoby lub kartki świątecznej, wykonanej przez członków rodziny dowolną techniką plastyczną z możliwością wykorzystania różnorodnych materiałów. W konkursie wzięło udział 54 osoby. Wszystkie prace zostały wykonane bardzo starannie i z dużą pomysłowością. Każdy z uczestników konkursu został nagrodzony skromnym upominkiem. Wręczenie nagród nastąpiło przez Panią Dyrektor Annę Sidor.
Prace stanowiły część wspaniałej dekoracji korytarza głównego w okresie bożonarodzeniowym, a następnie przekazane na szczytny cel dla pacjentów Szpitala ARION w Tarnogrodzie.
Cała akcja wpisała się znakomicie w grudniowe zadanie miesięcznika #BliżejPrzedszkola "Dobro tu i tam", polegało na podejmowaniu mniejszych i większych drobnych uczynków, gdzie każde działanie miało wartość./A.Sz. i M.O./
Motylki, Biedroneczki oraz Pszczółki-kartki świąteczne

W okresie bożonarodzeniowym grupy: Motylki, Biedroneczki oraz Pszczółki wybrały się do różnych instytucji oraz miejsc na terenie Tarnogrodu, aby w imieniu całego przedszkola złożyć wszystkim mieszańcom najszczersze życzenia z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia oraz życzyć samych pomyślnych chwil na Nowy 2023 Rok. Odwiedziliśmy między innymi: Urząd Miejski, Tarnogrodzki Ośrodek Kultury, Miejską Bibliotekę Publiczną, Przychodnię Lekarską, Pocztę Polską, Bank Spółdzielczy, Bank PKO, SKOK, pobliskie kwiaciarnie oraz apteki. Własnoręcznie wykonane kartki świąteczne zostały także rozdane przez przedszkolaków napotkanym przechodniom./A.D./

Spotkaniez policjantem - BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE
4 stycznia 2023 r. Przedszkole Miejskie w Tarnogrodzie odwiedził aspirant sztabowy pan Adam Granda z Komendy Powiatowej Policji w Biłgoraju, który wygłosił prelekcję na temat bezpieczeństwa podczas wypoczynku.
Podczas spotkania z policjantem poruszono następujące tematy:
• oddalanie się od rodziców/opiekunów;
• bawienie się w miejscach niedozwolonych, na lodzie, rzece, wybieranie bezpiecznego miejsca do zabaw;
• zabawy z różnymi źródłami ognia, które mogą być przyczyną pożaru;
• wpuszczanie do mieszkania, pod nieobecność rodziców, obcych ludzi;
• rozmawianie z obcymi ludźmi (podawanie danych osobowych oraz przekazywanie informacji na temat rodziny), odchodzenie z nimi;
• bawienie się lekarstwami, środkami chemicznymi;
• samowolne korzystanie z urządzeń elektrycznych;
• zachowanie ostrożności w kontaktach ze zwierzętami, zwłaszcza chorymi i dzikimi;
• bezpieczne korzystanie ze sprzętu sportowego;
• informowanie rodziców/nauczycieli o wszelkich sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu dzieci;
• podanie numerów telefonów alarmowych do służb ratowniczych;
• poznanie zasad ruchu drogowego dotyczących prawidłowego i bezpiecznego poruszania się po ulicach i drogach;
• korzystania z odblasków; przyglądanie się z bliska i porównanie munduru policjanta oraz poznawanie tajników zawodu policjanta.
Przypomniano dzieciom zasady bezpieczeństwa, które następnie utrwalano poprzez naukę w praktyce.
Za uwagę i skupienie podczas spotkania z policjantem dzieci zostały nagrodzone pieczątką z wozem policyjnym oraz odblaski. Bardzo dziękujemy za wykład i zapraszamy ponownie. /A.Sz. i M.O./
Realizacja projektu MAGICZNA MOC BAJEK- moduł III -gr.V PSZCZÓŁKI

                            Realizacja Międzynarodowego Projektu Czytelniczego

                  „Magiczna moc bajek”

                   Moduł III "Można różnic się pozytywnie"

 

Grupa V „Pszczółki” zrealizowała w grudniu następujące zadania:

-aktywnie współpracujemy z rodzicami  podczas realizacji  projektu. W grudniu mama Julki zaprezentowała dzieciom książkę z cyklu Ptasia banda- „Wróbel, co oćwierkał sąsiadów”;

-„Nikt nie może być sam”-wszyscy dajemy sobie dobre słowo, uśmiech i pomocną dłoń”-zorganizowanie Dnia optymisty  podczas którego dzieci wykonały wspólny plakat;

-Czy „inny” znaczy gorszy?-burza mózgów. Na podstawie książki Katarzyny Boniewicz-Kowalczyk „Wszyscy jesteśmy wyjątkowi”-wyjaśniliśmy, że innym można być nie tylko ze względu na swój wygląd, ale również religię, narodowość, stan materialny, wykształcenie itp.

-„ Fotobudka”-wykonanie koleżeńskich, „radosnych” zdjęć z wykorzystaniem gadżetów do Fotobudki tj.: ramki z hasłem” Dobrze Cię widzieć”, wąsy na patyku, kolorowe czapeczki, okulary, itp.;

-Obejrzeliśmy cykl przygód z serii Dobranocki z dawnych lat- „ Smerfy”. /M.G./

Konkurs plastyczny BAJKOWA PODRÓŻ DO KRAINY WARTOŚCI i DZIECIĘCEJ WYOBRAŹNI-grupa V PSZCZÓŁKI

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego

               „Bajkowa podróż do krainy wartości i dziecięcej wyobraźni”

Dzieci z grupy V „Pszczółki” prowadzone przez panie: Małgorzatę Grabias i Jolantę Gawda- Bryła zostały nagrodzone przez Miejską bibliotekę Publiczną w Tarnogrodzie za  udział w konkursie plastycznym „Bajkowa podróż do krainy wartości i dziecięcej wyobraźni”.                                                                                   

Głównym celem konkursu realizującego projekt „Magiczna moc bajek” było promowanie wśród dzieci czytania bajek i baśni jako sposobu na ich rozwój, kształcenie zdobywanie wiedzy i wychowanie szczęśliwego człowieka oraz kształtowanie postaw społecznych wobec osób z niepełnosprawnością jako artystyczny przekaz w formie pracy plastycznej.                                                               

   Dzieci z grupy „Pszczółki” zajęły w konkursie następujące miejsca: Mikołaj K.- I miejsce; Tymoteusz- II miejsce; Julia i Rozalia –III miejsce. Dyplomy za udział w konkursie otrzymały również: Anielka, Zuzia, Basia, Kaja i Ignacy. Gratulujemy wszystkim uczestnikom. /M.G./

KARTKA DLA SAMOTNYCH

Boże Narodzenie to wyjątkowy czas. To właśnie wtedy szczególnie czujemy potrzebę zrobienia czegoś dobrego dla innych.                                                 

Akcję „ Kartka dla samotnych” kontynuuje w tym roku grupa „Pszczółki” z Przedszkola Miejskiego w Tarnogrodzie. Wspólnie z dziećmi wykonaliśmy kartki bożonarodzeniowe, które zanieśliśmy do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tarnogrodzie. Pracownicy socjalni życzenia od wszystkich dzieci z naszego przedszkola przekażą osobom starszym i samotnym. W ten sposób staramy się wesprzeć tych, którzy potrzebują szczególnie w okresie świątecznym rodzinnego ciepła i wiary, że ktoś o nich pamięta./M.G./

SPOTKANIE OPŁATKOWE W PRZEDSZKOLU

Tradycyjnie przed Świętami Bożego Narodzenia, w podniosłej i uroczystej atmosferze, odbyło się spotkanie opłatkowe całej społeczności naszego przedszkola. Ten uroczysty dzień uświetniły „ Jasełka” w wykonaniu dzieci sześcioletnich z grupy VI. Na spotkanie przybyło grono zaproszonych gości: Pan Tomasz Legieć – Zastępca Burmistrza Tarnogrodu, Pani Elżbieta Kyc – Dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Tarnogrodzie, Pani Joanna Puchacz – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnogrodzie, Pani Ilona Małek – Przedstawiciel Rady Rodziców, Pani Elżbieta Wancisiewicz, Pani Maria Komadowska, Pani Grażyna Szponar – byli pracownicy naszego przedszkola, rodzice i dziadkowie naszych przedszkolaków. Przemówienie powitalne wygłosiła Pani Anna Sidor - Dyrektor naszego przedszkola. Łamiąc się symbolicznie wigilijnym opłatkiem wszyscy goście, pracownicy przedszkola i przedszkolaki złożyli sobie serdeczne życzenia świąteczne. „ Niech blask Wigilijnej gwiazdy rozjaśni nasze myśli nadzieją, a serca napełni miłością, która przyszła na świat w ubóstwie Betlejemskiej Groty” /M.S./

WILK I SIEDEM KOŹLĄTEK-rozwijanie zainteresowań czytelniczych w grupie IV-SMERFY

Dnia 09.12.2022 r. na zaproszenie p. Violetty Łukaszczyk grupę SMERFÓW odwiedziła p. Anna Kuziak- Nauczycielka Bibliotekarka ze Szkoły Podstawowej w Tarnogrodzie, która przedstawiła dzieciom w formie teatrzyku bajkę o "Wilku i siedmiu koźlątkach". Na koniec każde dziecko dostało od Pani Ani upominek-książkę i zakładkę. Przedszkolaki podziękowały Gościowi i wręczyły skromny upominek./V.Ł./

Spotkanie z górnikiem

Dnia 08.XII.2022 r.  z okazji dnia Górnika, które obchodzone jest 4 grudnia, nasze przedszkole odwiedził Niezwykły Gość, pan Władysław Chodkiewicz-emerytowany górnik. Dzieci zobaczyły z bliska, jak wygląda galowy mundur górnika. Dowiedziały sięrównież,że czapka górnicza nazywa się czako i posiada rózne kolory pióropusza, w zależności od pełnionej funkcji w kopalni.Przy tej okazji miały możliwość przymierzenia czako. Przedszkolaki  zadawały wiele ciekawych pytań, na które Gość chętnie i wyczerpująco odpowiadał. Były zdjęcia indywidualne oraz grupowe. Pan Władysław Chodkiewicz został zaproszony na kolejne spotkanie. Obiecał, że odwiedzi placówkę za rok z okazji "Barbórki". Zaproponował, aby na  tę okazję społeczność przedszkola nauczyła się i zaśpiewała  dwie piosenki górnicze - "Walczyk górniczy" oraz "Starzyk", których  teksty słów przekazał gronu pedagogicznemu.  To było bardzo ciekawe  spotkanie, podczas którego przedszkolaki pogłębiły swoją wiedzę na temat pracy górnika. /V.Ł./

Zapraszam do zapoznania sie z artykułami na temat  spotkania z górnikiem w w naszym przedszkolu w zakładce:

 

kliknij w:

 O NAS W MEDIACH...

 

 

11 LISTOPADA- NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

W dniu 10.11 2022 r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości.Dzieci tego dnia do przedszkola przyszły ubrane w odświętne stroje biało- czerwone. Uroczystość rozpoczęła pani Dyrektor Anna Sidor, która powitała wszystkie zebrane dzieci oraz personel przedszkola.Z okazji dnia Święta Niepodległości odbył się pokaz mody patriotycznej, który wzbudził wiele pozytywnych emocji wśród dzieci i dorosłych.Pokaz został zorganizowany przez p.Małgorzatę Grabias i p.Jolantę Bryła. Podczas prezentacji strojów nie zabrakło piosenek patriotycznych: ,, Jestem Polką i Polakiem,, , ,, Święto Niepodległości,, ,  ,,Warszawski Dzieci,,. O godzinie 11.11 cała społeczność naszego przedszkola odśpiewała hymn Polski ,, Mazurek Dąbrowskiego,,. Przedszkolaki  z grupy ,, Skrzaty,, prowadzone przez p.Marię Serek i p.Monikę Olejnicką wystąpiły z programem artystycznym, recytowały wiersze patriotyczne i zaśpiewały piosenkę pt. ,, Moja Polska,,.Dzieci mały możliwość zrobić sobie zdjęć w fotobudce. Głównym celem spotkania było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju.Dzień Niepodległości stał się bardzo radosny dniem w naszym przedszkolu i mamy nadzieję, że zapadnie on w pamięć naszych ,,Małych Polaków,,. / J.B./

Dzień Pluszowego Misia

24.XI.br. przedszkolaki ze wszystkich grup w naszym przedszkolu uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego misia. Każde dziecko przyszło do przedszkola ubrane w wybrany przez siebie kolor: na brązowo(niedźwiedź brunatny); na biało (niedźwiedź polarny) lub na czarno biało (Panda wielka). Dzieci zaproszone zostały przez prowadzące do zabaw ze w misiowej krainie. Poznały historię święta.  Cykl zabaw zapoczątkowała rozgrzewka – ilustracja ruchowa wiersza „Niedźwiadek”. Witanie się niedźwiadków z różnych stron świata i gimnastyka z maskotką  oraz konkursy zręcznościowe rozruszały uczestników zabawy. Następnie przyszła kolej na ćwiczenia umysłu poprzez udział w konkursie przyrodniczym  o zwyczajach niedźwiedzi. Podsumowaniem całych wydarzeń było rozstrzygnięcie konkursu plastycznego zorganizowanego na terenie naszej placówki. Temat prac konkursowych „ Mój przyjaciel i ja” był podzielony na dwa zadania do wyboru: pierwszy – ułożenie własnej bajki o prawdziwym przyjacielu i zilustrowanie jej (praca z rodzicami) a kolejny polegał na wykonaniu pluszowego misia techniką dowolną. Dzieci wywiązały się z zadania na medal, do przedszkola wpłynęło aż  47 prac, a w tym jedna bajka. Ciężko było wybrać tylko kilka z nich, dlatego zostało przeprowadzone głosowanie przez wszystkich zainteresowanych. Prace ponumerowane wyeksponowano na korytarzu przedszkola. W wyniku głosowania najwięcej punktów otrzymała Julia (15 głosów). Wszystkie przedszkolaki za udział w zabawach i konkursie plastycznym otrzymały drobne lub słodkie upominki. Pani dyrektor dodatkowo wszystkim grupom wręczyła zestaw zabawek.  Bajkę Rozalii napisaną wspólnie z rodzicami „Mój Kudłatek” zaprezentowaliśmy przedszkolakom. Na zakończenie zaprosiliśmy do zdjęć wszystkie dzieci w fotobudkach: „Kubuś Puchatek” oraz  „Przyjaciele ze Stumilowego Lasu”. Muzycznym akcentem : „Jadą, jadą misie”, „Stary niedźwiedź” oraz „Gumi Miś” zakończyliśmy wspólną zabawę na korytarzu. W salach czekał na dzieci słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.  Ten dzień w przedszkolu był pełen uśmiechu, radości oraz wesołej zabawy. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.

Obchody Dnia Pluszowego Misia w Przedszkolu Miejskim w Tarnogrodzie  przygotowały i przeprowadziły: Małgorzata Grabias i Jolanta Gawda- Bryła. /M.G./

Dzień Seniora-gr.VI SKRZATY

W środę 16 listopada Grupa Skrzatów gościła z krótkim występem w TOK z okazji Dnia Seniora. Dzieci zaśpiewały piosenkę i zaprezentowały taniec. Występ dzieci, laurki z życzeniami i zebrane w przedszkolu herbaty w ramach akcji Herbatka dla seniora okazały się miłą niespodzianką dla starszych państwa. Odwiedziliśmy również podopiecznych w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Tarnogrodzie, gdzie na ręce personelu złożyliśmy życzenia i herbaty. Nie zapomnieliśmy również o emerytach naszego przedszkola, którzy byli bardzo miło zaskoczeni, wzruszeni i wdzięczni za pamięć. /M.O./

Realizacja Projektu MAGICZNA MOC BAJEK-moduł II-gr. V PSZCZÓŁKI

                          Realizacja Międzynarodowego Projektu Czytelniczego

                  „Magiczna moc bajek”

                     Moduł II "Kraina przyjaźni"

 

 

   Grupa V „Pszczółki” zrealizowała w listopadzie następujące zadania:

-aktywnie współpracujemy z rodzicami  podczas realizacji  projektu. W listopadzie mama Anieli zaprezentowała dzieciom książkę z cyklu Ptasia banda- „Paw, co ogon miał z przyjaźni”. Pan Poeta. W przystępny dla dzieci  sposób książka wyjaśnia na czym polega przyjaźń. Historia pawia zachęciła najmłodszych do wykonania przez nich piórek do ogona dla „ nowego przyjaciela”.

-przeprowadziliśmy zajęcia warsztatowe o Prawach Dziecka;

 - zorganizowaliśmy Dzień Postaci z Bajek  połączony z balem oraz głośnym czytaniem bajek. Naszym gościem była pani bibliotekarka z Miejskiej Biblioteki Publicznej;

- w naszym przedszkolu zorganizowaliśmy konkurs plastyczny , którego jednym z zadań było ułożenie własnej bajki o prawdziwym przyjacielu oraz samodzielnym wykonaniu ilustracji do niej. Podczas obchodów Dnia Pluszowego Misia, bajka pt: „Mój Kudłatek” napisana przez Rozalię wspólnie z rodzicami została zaprezentowana wszystkim przedszkolakom.

-Obejrzeliśmy cykl przygód z serii Dobranocki z dawnych lat- „Troskliwe Misie”

-Bajka Heleny Bechlerowej  pt: „Dwaj przyjaciele” podsumowała wiedzę dzieci na temat przyjaźni. /M.G./

 

Realizacja Projektu MAGICZNA MOC BAJEK-moduł I-gr. V PSZCZÓŁKI

                          Realizacja Międzynarodowego Projektu Czytelniczego

                          „ Magiczna moc bajek”

                              Moduł I "Kultura i szacunek"

 

Grupa V „Pszczółki” zrealizowała w październiku następujące zadania:

-zaaranżowaliśmy w naszej sali „Kącik Projektowy” w którym umieściliśmy „Pszczółkę”-znak rozpoznawczy grupy przedszkolnej. Będzie ona towarzyszyła dzieciom podczas magicznej podróży do świata  wartości jako Bajkowy Przyjaciel;

-włączyliśmy rodziców do aktywnej i systematycznej współpracy w realizację  projektu poprzez czytanie książek. W październiku  mama Mikołaja B. zaprezentowała dzieciom książkę z cyklu Ptasia banda- „Kruk, co kracze pokrakanie”. Pan Poeta. Książka o kruku wyjaśnia, że należy szanować „inne osoby” różne od nas w pewien sposób.

-przeczytaliśmy bajkę pt: „ Brat i siostra”, która mówi o pomaganiu innym i szacunku dla starszych;

-braliśmy udział w „ Miedzypokoleniowych działaniach”-zabawach kulinarnych z seniorem;

-z  książki „Przygody Fenka -szacunek” dowiedzieliśmy się, że chleb należy szanować;

-stworzyliśmy kodeks Superprzedszkolaka i umieściliśmy go w widocznym miejscu;

-Obejrzeliśmy cykl przygód z serii Dobranocki z dawnych lat- „Gucio i Cezar”   /M.G./